RF Akadémia
Kategória U9 je po jesennej časti bez prehry. Tréner Jakub Buška nám poskytol rozhovor.
Ako hodnotíš jesennú časť sezóny kategórie U9?
Niektorí chlapci a dievčatá práve v tejto kategórii začínajú s futbalom. Častokrát sú to náročné začiatky, ktoré však prinášajú veľa usmievavých a zábavných situácií. Pred sezónou ostalo v kategórii U9 približne desať hráčov, ktorých perfektne doplnili hráči z nižšej kategórie. Spolu nás bolo okolo dvadsať.
Starší hráči viedli menej skúsených futbalistov a spolu sme vytvorili stabilne dve formácie, ktoré nám robia radosť v Oravskej lige U9.
Jesennú časť hodnotím pozitívne hlavne preto, lebo veľa mladších futbalistov dokázalo zodpovednou prácou zlepšovať svoje hráčske vlastnosti. Pochvala patrí najmä chlapcom a dievčatám, ktorí prišli do U9 z nižšej kategórie. Vyzdvihnúť by som chcel Sebastiána Kulošťáka, Tobiáša Púčaťa, Filipa Ferulíka a Marka Šelinga.
Ako prebiehajú tréningy?
V priebehu tejto sezóny sme z dvoch tréningov prešli na tri tréningy týždenne. Zvyčajne ide o kombináciu dvoch tréningov a jedného zápasu. Chlapci a dievčatá dostávajú počas zápasov tie najlepšie skúsenosti. To, čo natrénujú, môžu v zápase využívať.
Nie všetci sú však hneď pripravení na zápas. Preto sme sa s druhým trénerom Samuelom Belopotočanom dohodli, že súčasťou tréningu bude aj veľa športových hier. Deti si obľúbili hádzanú, basketbal, dokonca aj tvrdšie rugby. Ide o hry s loptou, ktoré vieme zábavne obmieňať a popritom sa stíhame venovať najmä futbalu.
Aký je prístup hráčov?
Je radosť pozerať, ako sa deti zlepšujú vo futbale z dlhšieho časového intervalu. Veľkým príkladom je aj Tomáš Ferenčík, ktorý ukazuje veľké zlepšenie, odkedy trénuje v RFA FK Nižná. Okrem futbalu je dôležité praktizovať aj iné športy mimo tréningovej jednotky, a to športové aktivity, ktoré zlepšujú rýchlosť, priestorové videnie a predovšetkým radosť zo športu. Chválim rodičov, ktorí vedú deti aj k iným športom. Ak je dieťa odmalička vedené k športu, prechod na futbal zvládne veľmi dobre.
V čom vidíš zlepšenie?
Zlepšenie detí vo futbale prichádza postupne. Je to dlhý proces plný zmien, pri ktorom je potrebná trpezlivosť. Ako som spomínal na začiatku, súčasťou tréningu je veľa hier, rôzne súťaže, ale hlavnou prioritou je zlepšovať každého hráča individuálne. Preto sa snažíme vytvoriť rôzne cvičenia, pri ktorých budú mať deti čo najväčší kontakt s loptou – vedenie lopty, prebratie lopty, prihrávky či streľba na bránu. Cvičenia s týmto zameraním sú základnou stavebnicou pre futbalový rast. Avšak najväčšie zlepšenie vidím v zodpovednom prístupe detí a snahe zlepšovať sa. Tento rok máme šťastie na talentovaných a odhodlaných futbalistov, vďaka čomu prebiehajú tréningové procesy rýchlejšie.
V čom sa musia deti ešte zlepšiť?
Deti sú iba na začiatku svojej futbalovej kariéry, zlepšiť sa môžu ešte vo všetkom. Myslím si však, že dôležitejšie je, aby sa zlepšili tréneri. Nie iba v akadémii, ale celkovo v našom regióne. Napredovanie športového výkonu je ovplyvnené znalosťami trénerov.
V jednej veci by sa však deti mohli zlepšiť, a to v rýchlejšom presúvaní z jedného cvičenia na druhé. Toto musíme ešte natrénovať, pretože v reálnom čase nám to dokáže ukrojiť dôležité minúty z tréningu.
Aký hráč je najlepší?
Na momente, kedy hráč dostane loptu pod kontrolu a vytvorí niečo futbalové, pracujeme od samého začiatku. Máme v mužstve veľa talentovaných detí, ale tiež máme deti, ktoré talent musia získať tvrdou prácou.
Najlepší hráči v našom tíme sú práve tí, ktorí vo voľnom čase majú futbalovú alebo tenisovú loptu stále na nohe a spoznávajú, čo všetko sa môžu ešte naučiť. Myslím si, že učenie prebieha práve v tom momente, keď odídu z tréningu a majú čas hrať futbal s rodinou alebo kamarátmi. Presne tak ako sme to robili my, keď sme boli mladí.